1. Opowieść wigilijna

Na potrzeby szkolne utwór ten wykorzystywany jest głównie do przygotowania przedstawienia w związku z okresem Bożego Narodzenia. Warto rozważyć taką możliwość, gdy mamy zamiar przygotować przedstawienie jasełkowe, bo kiedy jego scenariusz jest nazbyt oczywisty, gra aktorska i scenografia zbyt pobieżna, treść przedstawienia nie odnosi się bezpośrednio do współczesnego widza, może się zdarzyć, że ten młody, wymagający widz nie wzbogaci się wewnętrznie, uczestnicząc w tym przedsięwzięciu, a tego przecież oczekujemy.

Opowieść wigilijną można przygotować w niewielkiej sali. Jeśli szkoła nie dysponuje możliwością zamontowania kurtyny, można tak urządzić scenę, żeby te same przedmioty pełniły różne funkcje. Trudność stanowi urządzenie w jednym miejscu biura Scrooge’a, jego mieszkania i straganu na rynku. W tym wypadku stół i dwa krzesła zastąpią wszystko. Dodatkowo trzeba ustawić „okno”, za które Scrooge wchodzi, by obserwować obrazy pokazywane przez duchy. Plansze odkrywa zza parawanu aniołek wychodzący z publiczności.

Attachments:
Access this URL (http://trojpolowka.edu.pl/images/pdf/edukacja_humanistyczna/scenariusze/opowiesc_wigilijna.pdf)Opowieść wigilijna.pdf124 kB