15. Koza, kózka i wilk

Przedstawienie kukiełkowe Koza, kózka i wilk Benedykta Hertza zostało przygotowane według scenariusza Wandy Tatarkiewicz-Małkowskiej na podstawie bajki Lafontaine’a i A. Mickiewicza . Powstało jako element projektu – warsztatów Jestem bezpieczny.

 

W celu przygotowania przedstawienia trzynastoosobową klasę podzielono na cztery zespoły do spraw: projektu i wykonania lalek, wyboru scenariusza i pracy z tekstem oraz animacji lalek. Scenografię postanowiono przygotować wspólnie.

 

Lalka wilka wykonana została z szarego papieru, kartonu, kawałka deski i listewki. Przestrzenną głowę wilka z groźnymi zębami umieszczono na długiej listewce. Kukiełki kóz wykonano z białego płótna. Użyto także listewek i kartonu, a wewnątrz lalki wypchane zostały watą. Scenografia do przedstawienia składała się z dwu plansz: jedna stanowiła tło, druga uzupełniała dekorację. Na dużej powierzchni, którą uzyskano, sklejając arkusze szarego papieru, namalowany został farbami plakatowymi prosty dom wiejski na tle lasu.

 

W zespole odpowiedzialnym za przygotowanie i opracowanie scenariusza odbyły się próby wyrazistego czytania tekstu i animacji lalek. Jednocześnie należało zwrócić uwagę na dobranie motywów muzycznych do poszczególnych postaci i sytuacji. W przedstawieniu wykorzystano wybrane utwory George’a Gershwina.

 

Attachments:
Access this URL (http://trojpolowka.edu.pl/images/pdf/edukacja_humanistyczna/scenariusze/koza_kozka_i_wilk.pdf)Koza, kózka i wilk.pdf27 kB