14. Rejs
Pomysł programu pożegnalnego Rejs został zaczerpnięty z materiałów dostępnych w Internecie, jednak jego scenariusz był układany samodzielnie z uczniami i modyfikowany w zależności od potrzeb i możliwości.
Jest to montaż słowno-muzyczny, którego myślą przewodnią jest sześcioletnia wędrówka życiowa młodego człowieka, ucznia szkoły podstawowej, który kończąc pewien jej etap, oczekuje w porcie morskim. Wkrótce podejmie swoje dalsze decyzje życiowe i dokona pewnych wyborów, a tymczasem wspomina dotychczasową wędrówkę na statkach, pod okiem doświadczonych kapitanów (wychowawców klas I-III i IV-VI oraz innych nauczycieli).
Temat programu daje duże możliwości doboru tekstów literackich, dotyczących konieczności podejmowania trudnych decyzji życiowych, możliwych skutków złych wyborów, zagubienia młodego człowieka w dzisiejszym świecie, ważnych wartości w życiu człowieka. Jednocześnie można ukazać kontrast między tym, co było, a tym, co będzie, wspominając wesołe sytuacje z przeszłości, dziecięce przygody szkolne. Program można wzbogacić wspomnieniową prezentacją multimedialną lub filmem Tacy byliśmy jeszcze wczoraj..., ukazującym migawki z życia szkolnego klasy. Materiał taki przygotują sami uczniowie, którzy mogą także nagrać go na pamiątkowe płyty dla każdego ucznia z klasy.
Przygotowanie programu Rejs stwarza duże możliwości twórczych działań scenograficznych. Scenografia marynistyczna bardzo efektownie się prezentuje, chociaż uczniowie z łatwością ją wykonają z dostępnych i tanich materiałów. Jeśli w sali, w której będzie prezentowany program, znajduje się stała kotara, możemy ją wykorzystać do upięcia fal morskich, połyskujących w słońcu za sprawą kawałków kolorowego papieru, głównie białego, niebieskiego i srebrnego. W innej sytuacji można namalować na kartonie fale morskie, latarnię, skały. Skały z pogniecionego, szarego papieru, którymi owiniemy krzesła, ławeczki do siedzenia, może nawet niewielką drabinkę, będą stanowić ważny element scenografii. Nie może także zabraknąć takich elementów jak: odpływający statek, liny okrętowe, kotwica, żagiel; a przed scenografią, od strony widowni, znajdujących się w stylizowanych baliach marynarskich lub koszach wiklinowych, kwiatów, które uczniowie po zakończeniu programu wręczą nauczycielom.