11. Z życia Zeflika

Z życia Zeflika to przedstawienie plenerowe, przygotowane w ramach programu Dzień Śląski w szkole. Scenariusz opracowano na podstawie tekstów Gustawa Morcinka O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem  i Doroty Simonides Humor śląski. Bery śmieszne i ucieszne...  Wykorzystano także fragment anonimowej opowieści Wspomnienia uczennicy  oraz śląskie piosenki.

 

Scenografię przygotujemy z uczniami w zależności od uznania i możliwości. Można namalować na arkuszach szarego papieru plansze, na przykład W klasie, Śląska izba, W kopalni, które będą stanowić tło, a także wykorzystać jako elementy scenografii stare sprzęty domowe czy ławki szkolne.

 

Przygotowany tekst scenariusza został dostosowany do miejscowej gwary śląskiej, która różni się od tekstu pisanego przez G. Morcinka i D. Simonides. Zastąpiono tutaj niektóre, nieużywane w miejscowej gwarze słowa na inne, na przykład: „pączki” na „kreple” (także formę: „z tymi kreploma”), „ksiądz” na „farorz”, „ojciec” na „vater” (zachowano formy zdrobniałe: „mamulka”, „tacik”), „stacja kolejowa” to „bana”, „starka” (babcia) – „oma”. Wprowadzono słowa: „zug” (pociąg), „fara” (plebania), „gruba” (kopalnia – nazwa także używana potocznie), „wuszt” (kiełbasa). 

 

Attachments:
Access this URL (http://trojpolowka.edu.pl/images/pdf/edukacja_humanistyczna/scenariusze/z_zycia_zeflika.pdf)Z życia Zeflika.pdf129 kB