6. Zwierzyniec

Wiersze Jana Brzechwy to utwory, do których chętnie sięga nawet młodzież. Jest ich tak wiele, że można je grupować tematycznie i wykorzystywać nawet dla celów satyrycznych. Jedną z możliwości jest wybór z tego bogatego zbioru utworów, dotyczących tematyki zwierzęcej.

 

Do przygotowania montażu wykorzystano utwory Jana Brzechwy ze zbioru Sto bajek . Wybrano z niego wiersze o zwierzętach: Papuga, Lis, Wilk, Żółw, Zebra, Żubr, Dzik, Małpa, Żyrafa, Lew, Niedźwiedź, Pantera, Ślimak, Wilk, Struś, Sum (fragment), Żaba (fragment), Sowa (fragment). Każdy wiersz zaprezentowany został przez innego ucznia. Kolejność wystąpień została wcześniej ustalona.

 

Każde z prezentowanych w utworze zwierząt ma określone cechy, które można odnaleźć w sobie lub w kolegach. Zwierzęta znajdują się na terenie ogrodu zoologicznego, który został specjalnie, ale dość prostymi metodami urządzony przez uczniów. Każdy z aktorów wykonał samodzielnie kostium sceniczny, w którym wystąpił.

 

To krótkie przedstawienie wymaga jednak ćwiczeń, przygotowujących uczniów do recytacji i wystąpień publicznych.

 

 

Attachments:
Access this URL (http://trojpolowka.edu.pl/images/pdf/edukacja_humanistyczna/scenariusze/zwierzyniec.pdf)Zwierzyniec.pdf33 kB